Szarpak dla psa – jak się bawić?

Szarpak dla psa to fantastyczna zabawka, która świetnie sprawdzi się dla każdego psiaka. Psy kochają się szarpać, bo to dla nich zupełnie naturalne. Natomiast sama zabawa wpłynie pozytywnie na Waszą relację, ponieważ obie strony są w niej równe.

Szarpak dla psa wydaje się prostą zabawką, ale w szarpanie też trzeba umieć się bawić, aby wyciągnąć z rozrywki jak najwięcej korzyści. W tym artykule przedstawimy czym jest szarpanie oraz jak się w to bawić!

Szarpak dla psa – czemu szarpanie?

Szarpanie to świetna zabawa, która jest naturalna dla każdego psa. Psiaki bawią się w szarpanie od najmłodszych lat. Często można zauważyć jak kilka szczeniaków łapie kawałek szmatki lub skarpety – każdy ciągnie przedmiot w swoją stronę. Jeśli któremuś uda się go wyrwać to ucieka i stara się utrzymać go jak najdłużej. Wygrany rzadko cieszy się zwycięstwem zbyt długo, ponieważ zaraz inny szczeniak odbierze mu nagrodę.

Psiaki podczas zabawy są rozluźnione i szczęśliwe. Następuje częsta zmiana ról – ciągle ktoś goni szarpak albo z nim ucieka. W tej zabawie najważniejsza jest wspólna frajda.

szarpak dla psa zabawka

Jak szczeniak opuszcza swoje rodzeństwo i trafia do nowego domu to rola ‘’wspólnika w zabawie’’ przypada nam – opiekunowi. To świetnie, ponieważ możemy wzmacniać więź z psiakiem poprzez formę zabawy, którą on dobrze zna.

Jak szarpać się dobrze?

Szarpanie polega przede wszystkim na dobrej zabawie, więc pamiętaj, aby czerpać jak najwięcej radości ze wspólnej aktywności ze swoim psem. Zabawa najczęściej zaczyna się z szarpakiem w rękach opiekuna. Różnymi ruchami zachęć psiaka do zabawy.

Jak pies złapie drugi koniec szarpaka to zaczyna się faza przeciągania. W trakcie przeciągania najlepsze i najbezpieczniejsze będą płynne, poziome ruchy. Pamiętaj, że nie muszą być mocne – to psiak powinien głównie szarpać. Staraj się nie robić nagłych szarpnięć. Najlepiej stopniowo zwiększać siłę wraz ze wzrostem zaangażowania psa.

Pies ma mniej siły od Ciebie, więc po pewnym czasie daj mu wygrać i odebrać sobie szarpak. Teraz pies ma zabawkę, a Twoim zadaniem jet jej zabranie. Goń psa, złap szarpak i ponownie poprzeciągaj się z psem. Tym razem Ty musisz go odebrać, a następnie możesz uciekać z nim przed psem. Zabawa zaczyna się od nowa.

Pamiętaj, że najważniejsza jest dobra zabawa. Nie jest ważne kto jest silniejszy, ani kto ostatecznie ma zabawkę. Staraj się urozmaicać zabawę i nie oddawaj szarpaka zbyt szybko. Pies musi się napracować i nakombinować, aby go odebrać!

Szarpak dla psa – przydatne wskazówki

Szarpak to naturalna zabawa, ale każdy pies jest inny. Niektóre psiaki mogą mieć więc problemy na początku w zależności od swojego charakteru i temperamentu.

szarpak dla psa zabawa

Niektóre szarpaki są nieprzyjemne dla psa – wykonane z twardych, niefajnych materiałów. Dlatego bardzo polecamy nasze szarpaki polarowe, które są mięciutkie i przyjemne, a zabawa z nimi to sama przyjemność!

Jeśli Twój psiak jest nieśmiały lub niepewny to warto zastosować dłuższy szarpak. Takie psiaki nie lubią jak się nad nimi pochylamy, więc lepiej zapewnić sobie dystans. Świetnym rozwiązaniem jest również przywiązanie szarpaka do sznurka lub smyczy i ciągnięcie go za sobą po ziemi.

Jeśli uważasz, że Twój psiak nie interesuje się za bardzo zabawkami to znaczy, że ma do nich cały czas dostęp i stały się przez to nudne. Zawsze warto mieć ukryty specjalny szarpak, który mamy zarezerwowany na wyjątkowe okazje. Taka zabawka powinna być wykorzystywana tylko od czasu do czasu i głównie do najlepszych zabaw, kiedy mamy na nie najwięcej czasu i ochoty. Wyciągnięcie takiego szarpaka od razu będzie znaczyło dla psa niesamowitą zabawę!