Zabawa z psem – nasze pomysły

Zabawa z psem to świetna sprawa, o czym wielokrotnie wspominamy. To nie tylko przyjemna aktywność fizyczna i psychiczna, ale również doskonały sposób na wzmacnianie więzi psa i człowieka.

W tym artykule przedstawimy nasze pomysły na ciekawe zabawy z szarpakiem w roli głównej. Szarpak to niesamowita zabawka, która ma mnóstwo zastosowań!

Zabawa z psem – szarpanie, przeciąganie, aportowanie

Szarpanie to jedna z najpopularniejszych zabaw z psem na świecie, ale można ją urozmaicić tak, aby była jeszcze ciekawsza. Przykładowo podczas szarpania można regularnie zmieniać szarpaki – zabierać psu jeden, a w zamian dawać inny. Jeśli pies ‘’wygra’’ z nami zabawę i odbierze nam zabawkę to możemy zaproponować mu nowy szarpak na wymianę.

zabawa z psem samoyed

Zabawę możemy również urozmaicać poprzez zmianę tempa – raz przeciągajmy się szarpakiem, a potem rzućmy i zachęćmy psiaka do aportu. Aportowanie to też świetny sposób na sprawienie zabawy jeszcze bardziej ciekawą. Jak odbierzemy psu szarpak to rzućmy go, a jak przyjaciel przyniesie zabawkę to w nagrodę poprzeciągajmy się nią trochę. Nie tylko zapewniamy psu zabawę w szarpanie, ale jednocześnie nagradzamy udany aport!

Szarpak jako nagroda lub rozproszenie

Zabawa z psem jako nagroda? Pewnie, że tak! Szarpak można wykorzystać jako nagrodę podczas innych zabaw lub nauki posłuszeństwa. Nagradzanie smakołykami jest fajna, ale zabawa z opiekunem też jest niesamowita! Ta forma nagradzania jest szczególnie często wykorzystywana podczas treningów sportowych z psem – w canicross, agility lub frisbee.

Po prawidłowym wykonaniu ćwiczenia dajmy sobie chwilę na zabawę.  Nie tylko jest to świetna nagroda za chęć do szkolenia, ale również przyjemna przerwa przed kolejnymi powtórzeniami. Przykładowo podczas ćwiczeń posłuszeństwa można nagrodzić psa minutą szarpania po dobrym wykonaniu ‘’siad’’ lub ‘’leżeć’’. Takie nagradzanie na pewno uczyni szkolenie ciekawszym i zabawniejszym dla psa.

Szarpak możemy wykorzystać również jako rozproszenie. Połóż szarpak na podłodze, ale nie pozwól psu go zabrać. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się podczas ćwiczeń cierpliwości. Powiedz psu ‘’zostań’’ lub ‘’zostaw’’ – jeśli psiak odpowiednio wykona polecenie to wtedy można zwolnić go z niego i pozwolić na zabawę w szarpanie. Taka zabawa to idealna nagroda za cierpliwość!

zabawa z psem pomysły

Szukanie zabawki i gonitwy

Świetną formą zabawy jest nauka w szukanie zabawki. Ukryj szarpak w domu, a następnie zachęć psiaka do poszukiwań. Taka zabawa to nie tylko niezła frajda, ale również stymulacja psychiczna i węchowa. Na początku warto zacząć od czegoś prostego, więc szarpak nie może być ukryty zbyt trudno.

Gonitwy to również fantastyczna forma zabawy. Zamiast tradycyjnego szarpania spróbuj przywiązać zabawkę do dłuższego sznurka albo smyczy i ciągnij po ziemi uciekając przed psem. Uciekający szarpak mocno wzbudzi instynkt łowiecki i pogoni Twojego psa. Po dogonieniu ‘’zdobyczy’’ pobaw się z psem w tradycyjne szarpanie jako nagrodę!